ENDODONTİK TEDAVİ

Endodonti, yunancadan gelen bir kelime olarak kabaca dişin içi anlamına gelmektedir. Dişinin içinin yani özünün incelenmesi olarak kabul edilir. Endodonti aslında dişin pulpa ve kök dokularının biyolojisi ve patolojisi ile ilgili bir diş hekimliği alanıdır. Bu dokuların hastalık ve yaralanmalarının önlenmesi, teşhisi ve tedavisine odaklanır. Kanal tedavisi yaygın olarak bilinen ve yapılan endodontik bir işlemdir.

Diş özü dişin en iç kısmıdır ve dişin en önemli yeridir. Dentin ve diş eti tarafından korunur. Diş çürümesi gibi durumlarda aşınan dentin nedeniyle diş mikrop kapabilir, enfekte olabilir ya da hassasiyet ve diş ağrısı gibi sebeplere yol açabilir. Endodontik tedavi ile bu sorunlar engellenir ve ortadan kaldırılır. Endodontik tedavi sırasında, hasta etkilenen bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi alır. Daha sonra, dişin etkilenen iç bölgesine erişilir ve gerekli işlemler yapılır. Bu işlemlerden birkaç hafta sonra bu bölge sağlıklı bir şekilde normale döner.

Tıpkı farklı alanlarda uzmanlaşmış doktorlar gibi, endodontistler de diş kökünde uzmandır. Aldıkları ek eğitimleri diş ağrısını teşhis etmeye ve kök kanalı tedavisi ve dişin iç kısmına ilişkin diğer prosedürleri gerçekleştirmeye odaklanır. Birçok durumda, endodontik tedavi ile hastalıklı bir diş kurtarılabilir. Bu nedenle uzman bir endodontist ile tedavi yapılması çok önemlidir. Endodontik tedavi hakkında bilgi almak ve uzman hekimlerimizle tanışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.