ORTODONTİ

Ortodonti, yanlış konumlanmış diş ve çene eklemlerini düzelten diş hekimliği dalıdır. Düzgün bir şekilde birbirine uymayan çarpık dişlerin temiz tutulması daha zordur. Bu da diş çürüğü, dişlerin erken kaybedilme riski, baş ağrısına, TMJ sendromu ve çiğneme kaslarında ekstra strese neden olabilir.

Çarpık dişlerden ve çene ekleminden duyulan en büyük iki rahatsızlık vardır. Bunlardan ilki ısırık yani yeme problemleri ve konuşma problemleridir. En çok duyulan ikinci rahatsızlık ise çarpık dişlerin oluşturduğu görüntü bozukluğudur. Bu gibi durumlarda, daha düzgün ve daha hizalı olacak dişlerin pozisyonunu yavaşça değiştirmek için ortodontik tedaviler önerilir.

Ortodontik tedavinin faydaları daha sağlıklı bir ağız, daha hoş bir görünüm ve bir ömür boyu daha uzun süreli olması muhtemel dişleri içerir. Ortodonti, kişi daha iyi bir gülüşe sahip olmak isterse “gülüş estetiği” ile kozmetik amaçlı da kullanılabilir.

Ortodontik tedavi ile kişi ilk önce düzgün dişlerin getirdiği estetik ile kendi öz saygısını ve beğenisini arttırır. Ağız ve diş sağlığından yaşayacağı düzelmes sayesinde de ısırma ve konuşma problemlerinden kurtulabilir, diş çürüğü riski azalır ve diş eti yaralanmalarından uzaklaşmış olur. Doğru bir ortodontik tedavi ile hem estetik hem de sağlıklı dişlere kavuşmak mümkündür. Ortodontik tedavi için daha fazla bilgi ve randevu almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.