PERİODONONTOLOJİ

Periodontoloji, dişlerinizi destekleyen ve çenedeki konumunu koruyan özel sert ve yumuşak dokular sisteminin yani diş etlerinin incelenmesidir. Periodontist ise, periodontal hastalığın önlenmesi, teşhisi ve tedavisinde ve diş implantlarının yerleştirilmesinde uzmanlaşmış bir diş hekimidir.

Periodontik hastalıkların en büyük sebebi günlük olarak yapılması gereken ağız ve diş temizliğinin düzenli ve doğru şekilde yapılmamasıdır. Ağız ve diş hijyeninin korunması sağlığımızı korurken hijyenin aksatılması birçok hastalığa ve diş eti rahatsızlığına sebep olabilir. Periodontistler, ölçeklendirme ve kök planlaması (enfekte olmuş kök yüzeylerinin temizliği), hasarlı dokunun kaldırılması ve rejeneratif işlemler (kayıp kemik ve dokunun ters çevrilmesi) gibi çok çeşitli tedaviler sunar. Gerektiğinde, periodontistler de şiddetli diş eti hastalığı olan hastalar için cerrahi işlemler yapabilir. Periodontistler bu alanlarda, diş hekimliği okulunun ötesinde kapsamlı eğitim alırlar. Periodontal hastalığın teşhisi ve tedavisi için en son teknikleri bilirler ve ayrıca kozmetik periodontal prosedürler gerçekleştirme konusunda eğitilirler.

Gummy Smile olarak da bilinen diş etlerinin fazlaca gözükmesinden kaynaklı gülüş probleminin tedavisi de periodontistler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu işlem, alanında uzman olan bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Periodontoloji alanında tedavi ve bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.